top of page

HISTORIA ZAMOJSKIEJ SEKCJI JUDO

KLIKACZ.pNG

Sportowa pasja Zbigniewa Wacha instruktora Judo oraz jego zaangażowanie i upór w dążeniu do zaszczepienia w środowisku zamojskim nowej dyscypliny sportu doprowadziła do powstania w Zamościu sekcji Judo. Początki były trudne. A gdy pierwsze kłopoty z pozyskaniem sponsora i możliwością przyłączenia się do jakiegoś klubu minęły, grupa młodych adeptów judo rozpoczęła w 1975 roku zajęcia treningowe otrzymując wsparcie Ogniska TKKF"Meteor".

Droga do zwinności, albo droga do ustępowania, bo tak tłumaczy się z języka japońskiego wyraz judo, była niełatwa. We wstępnym okresie ćwiczono w małych salkach, w świetlicy starej hali OSiR i niekiedy w szkolnych salach gimnastycznych. Polepszenie warunków przyszło w 1978 roku wraz z przejęciem sekcji przez MKS Padwa. Adopcja ta opłaciła się klubowi bowiem po trzech, czterech latach pracy - a w takim okresie po solidnym treningu przychodzą sukcesy - młodzi reprezentanci MKS Padwa startujący w lidze młodzików utworzonej przez Okręgowy Związek Judo w Lublinie zajmowali pierwsze miejsca. A w 1983 Jacek Duklewski wygrywając zawody makroregionu został finalistą X Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży. To był początek sukcesów zamojskich judoków. Zdobywali oni liczące się miejsca w Ogólnopolskich Turniejach, Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Polski Szkolnego Związku Sportowego i punkty na Spartakiadach młodzieży i Ogólnopolskich Olimpiadach Młodzieży. Dobrych zawodników w sekcji nie brakowało.

Do najbardziej wyróżniających się należeli:

 • Dorota Kondrakiewicz

 • Adam Hamelusz

 • Dariusz Sendłak

 • Andrzej Kornel

 • Magda Jacek

 • Jacek Czyż

 • Grzegorz Machałek

 • Radosław Skwarek

 • synowie trenera Piotr,Paweł, Bartłomiej Wach

 • Karolina Pastuszak

 • Milena Łapa

 • Arleta Podolak

 • Sandra Skóra

 • Agata Zygmunt

 • Najlepszą zawodniczką w sekcji była Iwona Machałek, która zdobywając liczne medale Mistrzostw Polski została powołana do kadry narodowej. Reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Europy i Świata Juniorek. Na Mistrzostwach Europy Juniorek w Ljubljanie /Słowenia 13-16.11.1997/ w wadze 52 kg zdobyła brązowy medal. Był to największy sukces w historii klubu.

Trenerzy sekcji Judo przejawiali troskę o to, by młodzież jaka trafia do prowadzonej przez nich sekcji charakteryzowała się zdyscyplinowaniem, systematycznością i wytrwałością zarówno w treningu sportowym jak i w nauce w szkole. Twierdzili, że choć spora grupa młodzieży zapisuje się do wstępnego etapu szkolenia to po półrocznym treningu pozostają najwytrwalsi. Ale cieszy to, że ci co pozostają tworzą oczekiwany kolektyw. A o to przecież chodzi.

W roku 2007 trener Bartłomiej Wach postanowił odłączyć się od klubu MKS Padwa Zamość i założył Uczniowski Klub Judo "Legion" Zamość. Pierwsze zajęcia odbyły się już we wrześniu 2007 roku .

Klub rozpoczął swoją działalność statutową 1 września 2007 roku i od tego czasu systematycznie i z sukcesem uczestniczy w zawodach sportowych o szczeblu regionalnym, ogólnopolskim a także międzynarodowym. 7 zawodników klubu jest powołanych do kadry wojewódzkiej w kategorii wiekowej: młodzik, junior. W roku 2021 zawodnicy klubu zdobyli 71pkt w Ogólnopolskim Współzawodnictwie Sportowym Dzieci i Młodzieży, lokując Klub "Legion" na II miejscu wśród zamojskich klubów biorących udział we współzawodnictwie.

Wychowanka klubu Arleta Podolak została Mistrzynią Świata Juniorek w kategorii w 2013 roku. Wystartowała również w Igrzyskach Olimpijskich Rio de Janeiro 2016 roku.

W roku 2021 podczas Mistrzostw Polski Młodzieży, które odbył się w Gdyni Agata Zygmunt zdobyła brązowy medal w kategorii 63 kg-jJest to najlepszy dotychczasowy wynik zawodników „Legionu” Zamość.

W dniu dzisiejszym w sekcji Judo trenuje ponad 100 zawodników w pod opieką 2 trenerów- Bartłomieja Wach i Natalii Kłody, a treningi odbywają się na hali OSiR oraz sali w Zespole Szkół Ponadpodstawowej Nr 3 w Zamościu.

Zapraszamy wszystkich chętnych do tworzenia najnowszej historii Sekcji Judo w Zamościu

bottom of page